Brukningsavgifter
Sidan uppdaterades 2025-01-27Vem bestämmer avgifter för vatten och avlopp?
Beslut om avgifter fattas av kommunfullmäktige i Eksjö kommun. Eksjö Energi AB ämnar underlag för beslut, till exempel kostnadsberäkningar och investeringsbehov.

Hur fungerar avgifterna?
Vatten- och avloppsverksamheten i kommunen är helt avgiftsfinansierad, det vill säga inga skattemedel används och verksamheten är inte vinstdrivande. Avgiften som alla kunder betalar kallas taxa. Den bygger på självkostnadsprincipen, vilket innebär att varje person ska betala sin kostnad för vatten och avlopp i sin kommun. Verksamheten får inte gå med vinst, utan ska ha en ekonomi i balans.
Vad används pengarna till?
Det du betalar i vatten- och avloppsavgift används till att producera dricksvatten, underhålla och förnya ledningsnäten, ta hand om och rena avloppsvatten samt dagvatten från gator och fastigheter via till exempel dagvattendammar.
Hur mycket kommer jag att behöva betala?
Hur mycket du betalar beror bland annat på hur mycket vatten du använder och hur din fastighet är ansluten till ledningsnätet.

Varför har olika kommuner/VA-bolag olika avgifter för vatten och avlopp?
Förutsättningarna för att leverera dricksvatten och rena avlopp ser olika ut beroende på exempelvis befolkningsunderlag, avstånd och investeringsbehov. Alla VA-bolag tar dock bara ut de avgifter som är nödvändiga för att täcka kostnaderna; vi får inte gå med vinst. Kommuner har olika förutsättningar när det gäller befolkning och yta – men samma ansvar för produktion av dricksvatten och rening av avloppsvatten. Därför varierar avgifterna över landet.
Kan pengarna användas i en annan kommun?
Nej, de ska täcka kostnaderna i den egna kommunen och eventuella gemensamma kostnader, till exempel driftskostnader för gemensamma anläggningar och för våra medarbetare.
Brukningsavgifter inkl. moms
För bebyggd fastighet ska brukningsavgift betalas.
Avgift från och med 2025-01-01
Avgift utgår per fastighet med | |
a) En fast avgift per år och per mätställe | 1 662 kr |
b) En avgift per m3 levererat vatten | 29,80 kr |
c) En fast avgift per år och lägenhet för bostadsfastighet och därmed jämställd fastighet | 1 662 kr |
d) En fast avgift per år och mätare för lokalfastighet och annan fastighet enligt följande | |
Qn 2,5 | 12 939 kr |
Qn 6 | 25 878 kr |
Qn 10 | 51 756 kr |
Föreligger inte avgiftsskyldighet för samtliga ovan angivna ändamål reduceras avgifterna. För vatten betalas 30% av avgiften och för avlopp betalas 70% av avgiften.